notification_importantTäname tublisid aardepeitjaid. Hääleta Aasta Aaret 2024!
Kasutajanimi:

Parool:


Pole kontot? Registreeri!

Unustasin parooli


Toeta uue veebilehe valmimist!


Kiri administraatoritele


Pusle #19 - Šveitsi juust

Peitis 21.01.19 [zdrk]

Tüüp: Mõistatusaare
Maakond / linn: Jõgevamaa
Raskusaste: peidukoht 2.0, maastik 3.5
Suurus: normaalne
Aarde asukohainfo nägemiseks logi sisse!

Kirjeldus:

Pusle

Jigidi keskkonnas on soovituslik Flash olemasolu.

Ajalugu

Antud aare kutsub teid tuhande tiigi maale / hiiglasiku Šveitsi juustu sisse. Tänapäeva Eesti ühes kõige väikeseima asustustihedusega piirkonnas asus kunagi kümmekond talu. Nõukogude ajal 1952. aastal sunniti elanikud oma kodudest lahkuma. Eesmärgiks rajada ulatuslike rabamassiivide vahele lennuväepolügoon. Viidi läbi lageraie ja asemele ehitati sihtmärkideks erinevaid makette. Imiteeritud lennuväli, tehnika kogunemiskohad, kütusehoidla jne. Kohale veeti Afganistani sõjast läbi käinud soomustransportööre BTR, Vietnamist pärit dessantnikute tankette, hulganisti Venemaal toodetuid lennukeid ja autosid.

1954. aastal algas polügoonil pihta lahingtegevus. 37 aasta jooksul viidi läbi umbes 10000 pommituspäeva. Öösiti visati lennukitelt langevarjudega valgustusrakette, mille konteinereid võib veel praegugi metsast leida. Päevasel ajal aga lõhkeaine laenguga pomme, millest tekkinud lehtrid on mõnest meetrist kuni paarikümne meetrini. Suurimates on võimalik isegi ujumas käia. Väiksemad poole meetrised lehtrid on tekkinud pardakahurist tulistamise tagajärjel.

Polügooni sulgemise järel 1991. aastal hakkas kibekiire esemete väljavedu. Osad käisid endale valgustusrakettide langevarjunööre kogumas. Teised olid aga suurema raha peal väljas ja viisid ära nii palju vanametalli kui jõudsid. See mis metallivarastest alles jäi, viis Emexisse Jõgeva Kaitseliidu osakond, et maksta valvuritele saadud raha eest palka.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Ligipääs ja keelud

Tänapäeval on piirkond reguleeritud sõjaväe õppustega ja erinevate looduskaitse eeskirjadega.

Tartu maantee poolt Puurmanist lähenedes jääb ette Kirna õppekeskus. Seal tegutseb Jõgeva malev. Sealt 2km kaugusel asub nende lasketiir. Juhul kui toimumas on laskeharjutus, siis lehvib matkaraja parklatesse nähtavalt punane lipp ja aardeni ei pääse.

Lahingtegevuse kohta võib küsida:
58877215 - Utsali lasketiiru eest vastutav isik
59199460 - Utsali lasketiiru eest vastutav isik
7179699 - Jõgeva maleva korrapidaja
55537518 - Kirna õppekeskuse korrapidaja

Või vaadata ise järgi järgnevalt lingilt:
Jõgeva maleva väljaõpe

Looduse seisukohalt on kolmandik territooriumist muudetud loodusreservaadiks, kus on keelatud igasugune inimtegevus. Ülejäänud alal on veebruari algusest juuni lõpuni keeluala. Eranditena on välja toodud tähistatud matkarada, metsatee Kirnast Nõmmeotsale ja metsakvartalid QR326 ja QR336. Ühte neist ongi aare peidetud.
Alam-Pedja LKA Põltsamaa raba skv. ja Laeva soo skv.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Muu kasulik info

Kuidas rada läbida? Mina otsustasin matkata. Üks kohatud meesterahvas tegi seda suuskadel. Interneti avarustest otsitud piltide järgi võiks eeldada, et seda saab teha ennem suuremat maltsa kasvu ka jalgrattal. Valvuriga suheldes selgus, et teoorias võib seda läbida ka autoga. Vahepeal hooldanud seda teed marjulised ja seenelised. Sõitnud Nõmmeotsale mitmeks päevaks ja siis suure korilussaagiga tagasi tulnud. Korraliku maasturi omanikud võiksid igaks juhuks ennem katsetamist selleks tegevuseks vastava loa küsida.

Kellel soov rohkem liigelda, sel soovitan liikuda mööda rada Nõmmeotsale välja. Väga huvitavad loodusmassiivid. Lehtreid on lõputult. Kui silmad lahti hoida, siis metsa vahel leidub veel metallikola mida polegi ära viidud. Vanematelt puudelt võib otsida pommikilde. Lõpus ootab ees üks maja.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Pusleseeria jutt

Aare kuulub pusleseeriasse. Aarde esimene leidja saab au (ja kohustuse) peita sama seeria järgmine aare. Palun austada seeria reegleid - kui puudub soov pusleseeriasse aaret peita, siis ei tasu FTF-ima tormata.

Pusleseeria reeglid:
• Esmaleidja peidab kuu aja jooksul pärast leidu seeria järgmise aarde, ühe arvu võrra suurema nimega. Nt Pusle #01 aardele järgneb aare nimega Pusle #02 jne. Soovi korral võib aarde nimi sisaldada alapealkirja, mis iseloomustab puslet rohkem kui vaid arv. Nt Pusle #02 - alapealkiri.
• Pusle pilt võiks olla Eestis tehtud ning aardekirjelduses võiks mainida pildistamise asukohta.
• Pusle maksimaalne suurus võiks olla 1000 tükki.
• Kasutada võib jigidi.com keskkonda või soovi korral mõnda muud lahendust, mis annab pärast pusle edukat kokku panekut info aarde asukoha kohta.
• Seeria viimaseks aardeks loetakse Pusle #25. Pärast seda võivad huvilised soovi korral seeriat jätkata, kuid siis puudub esmaleidjatel kohustus omakorda uus aare peita.

Vihje: pole

Lingid: https://www.jigidi.com/solve.php?id=RG7RK7P9

Aarde sildid: soovitan (6), pikem_matk(>1km) (5), liikumispiirang (4), lahe_teostus (4), pusleaare (1), militaarobjekt (1), lumega_leitav (1), vaatamisväärsus (1), ujumiskoht (1)(täpsemalt)

Geocaching.com kood: GC82QBX

Logiteadete statistika:   29 (100,0%)  0   7   1   1   0   0  Kokku: 38




Sellise vaate korral aaret otsima ei pääse




21 jaanuar 2022 kommenteeris Kaja ja Bruno [kajaliis]

Kellel huvi seal piirkonnas "veidi laiemalt" ringi vaadata, siis sel nädalavahetusel on selleks viimane võimalus, enne kui liikumispiirang peale tuleb. Järgmine nädalavahetus Teid ilmselt sinna ei lubata ja siis ei kaitseks Teid isegi tank mitte.

17 august 2019 kommenteeris Marje & Paavo [speedy]

Siia saabusime spetsiaalselt ööd veetma, et varahommikul kohe selle aarde manu sättida. Sõitsime veel väravasse ära, aga kuna kell hakkas pisut palju saama, siis pidasime paremaks hommikuni oodata. Öö oli meeldiv ja mõnus, hommikul pitsa ja kohv jõe ääres samuti. Kui siis aga uuesti üle puust silla sõitsime, terendas punane lipp juba eemalt. Olime pool tundi hiljaks jäänud - puhkepäeval on harjutused lausa kell 07-21. Pagan! Oleks seda eile taibanud kohapeal vaadata, oleks õhtul ära käinud. Eriti kuna nagu hiljem selgus, oleks autoga üsna lähedale saanud, mida siis veel ei teadnud. Loll pea on ihu nuhtlus. Tuleb teine kord tagasi tulla, vast enne 1. veebruari. Aitäh kena öömaja eest, Karl!


Öösoojus lähistel


Eine enne punast lippu


Koristasin teistegi järelt


STOP heinamaalt tulijale


1 veebruar 2019 kommenteeris Karl [zdrk]

Kuna olen juba saanud mitmeid täpsustavaid küsimusi ja eeldan, et 1. veebruari kättejõudmisega tekib neid kohe hulgim veel, siis otsustasin tegutseda 2 sammu ette ning jagada lisadetaile.

Eesti üks suurimaid kaitsealasid Alam-Pedja LKA on oma reservaatide, sihtkaitsevööndite ja eritingimustega üsna segane. Kus ja millal täpsemini viibida tohib? Suurepärane koht selle info saamiseks on Keskkonnainfo kaart.
Antud veebilehelt "Kaardikihid" -> linnuke "Liikumispiiranguga alad" ette -> mõnele alale peale klikates "Loe lisaks selle ala kohta". Antud rakenduse abil saab mugavalt tutvuda ka teiste piirkondade keelualadega.

Igatahes.. Tuleme tagasi Šveitsi juustu aarde juurde. Kui läheneda Kirna õppekeskuse poolt, siis jääb täpselt kaitseala piiri peal ette Laeva soo sihtkaitsevööndi märk, mis annab teada keeluajast 1.veebruar - 30.juuni. Kuid on info, et keeld ei laiene Kirna-Nõmmeotsa pinnaseteele ja metsakvartaleid QR336, QR326 läbivatele pinnaseteedele. Kui võtta ette aga Põltsamaa raba sihtkaitsevööndi info millele liikumiskeeld ei laiene on selleks viibimine just antud metsakvartalites QR336, QR326. Aare asub QR326-s ja põhimõtteliselt kahe sihtkaitsevööndi piiri peal. Kes soovib võib selle info põhjal ka kirvetama minna :)

Aga nagu öeldakse, et 1 pilt räägib rohkem kui 1000 sõna, siis tegin ka uue foto.



22 jaanuar 2019 kommenteeris   [laur]

html5 versioon seal vist veel selline pooletoobine jah, et sellega ei kuvata lõpus teadet. Kusagil sellest juttu vist ka olnud aga kiiresti vaadates ei hakanud silma.

22 jaanuar 2019 kommenteeris Ethel [sassu2907]

Panin pusle kohe hommikul kokku, kui aare tuli. Ilusti tuli koordinaat ette, ei olnud probleemi.

22 jaanuar 2019 kommenteeris Mihkel [sookoll]

Panin pusle kokku html5 rakenduses aga peale äralahendamise rõõmu mulle midagi muud ei pakkunud. Pildil olevad x-gisi koordinaadid ei tundunud ka aarde omad olevat. ikka vaja flash paigaldada?

22 jaanuar 2019 kommenteeris Carolina [caro]
Muutsin aarde staatust. Uus staatus on "OK / Aktiivne".