notification_importantGeojaanipäeval anname üle rändkarika. Hääleta Aasta Aaret 2024!
Kasutajanimi:

Parool:


Pole kontot? Registreeri!

Unustasin parooli


Toeta uue veebilehe valmimist!


Kiri administraatoritele


Punahiinlase

Peitis 14.02.08 Ain [aints]

Tüüp: Mõistatusaare
Maakond / linn: Tartumaa
Raskusaste: peidukoht 2.0, maastik 2.5
Suurus: normaalne
Aarde asukohainfo nägemiseks logi sisse!

Kirjeldus:

Vabadussõjas tuli eestlastel oma riigi eest sõdides lisaks venelastele, sakslastele jt. rinda pista koguni hoopis kauge kandi meestega – hiinlastega. Kirjanik Albert Kivikas iseloomustab oma romaanis „Nimed marmortahvlil” punaarmee koosseisus sõdinud hiinlasi kui rääbakaid ja hirmunud pilusilmadega loomi. Tollaste sündmuste pealnägija August Turpi andmetel toodud hiinlased sõtta eestlaste hirmutamiseks, kuid tegelikkuses osutusid need abituteks sõjameesteks, kellel polnud hädavarestena ei õiget riietust ega relvi.

Vapramäele on maetud hiinlased, kes lasid Punaarmee miini- ja purustusdivisjoni liikmetena 16. jaanuaril 1919.a. Voika raudteesilla kahe meremiiniga puruks ning langesid sellele järgnenud lahingus eestlaste soomusrong number 1 võitlejatega. Minu vanatädi andmetel jäi vähemalt kaks punahiinlast ellu, kellest hiljem said teenijad Peedu majapidamistes.

Koordinaatidel saad tutvuda infotahvliga, parkla asub 180 m enne seda. Tahvlil olev skeem juhatabki sind punahiinlaste hauale. Ühtlasi loe tahvlilt välja kui mitu hiina sõdurit sinna maeti. Varu piisavalt aega ja valmistu tubliks jalutuskäiguks.

Juunis 2009 oli aarde algse nullpunktina kasutatud parkimisplatsi ääres infotahvel taastatud, nii et alternatiivse teekonnana võid startida ka siit: 58°14,562' 26° 27,209'

Olles mälestustahvi ette jõudnud, seisa näoga selle poole ning korruta hiinlaste arv kümnega ja siis kahega – selles suunas paiknebki aare. Tõenäoliselt hakkad juba taipama, kuid igaks juhuks vaata rohelisel postil olevat numbrit; kindluse mõttes võid silmata ka mälestustahvlil murrujoone kohal olevat numbrit – ligikaudu nii palju meetreid on sul jäänud veel minna.

Vihje: pole

Lingid: https://www.ohtuleht.ee/1074913/punaste-kultuspaigad-hiinlaste-hauakivi-on-tuhmunud-kindral-potapovi-monument-ara-virutatud

Aarde sildid: soovitan (2), matkarada (2), lumega_raske (1), ilus_vaade (1)(täpsemalt)

Geocaching.com kood: GC19BZK

Logiteadete statistika:   179 (93,2%)  13   13   6   4   0   0  Kokku: 215




26 veebruar 2023 ei leidnud martin, getter [nufik]

mälestusmärk on tänaseks metsast ära viidud, kuid see ei takistanud asukohta leidmast ja aaret vihjete järgi otsimast. ei tea, kas asi oli rohkes lumes ja jääs või lihtsalt oskamatuses, aaret kätte ei saanud :(

16 jaanuar 2021 ei leidnud Mihkel [speedsta]

Ausammast ma teadsin varasemast, hiinlaste arv ka tuvastatud, parandustarne seljakotis. Jalutuskäik kiire ja tõhus, kraadid ja meetrid peale ning tuhnima. Seekord oli kärss kärnas või maa külmas aga midagi arvestamisväärset silma ei jäänud ehk jäi logimata ja aare hooldamata. Tuleb kunagi teine kord uuesti üle vaadata.

24 juuli 2019 ei leidnud Jaanika, Katrin, Tristan, Arabella, Uku ja Olari [jaika]

Otsisime pool tundi, aga aaret ei leidnud. Küll aga leidsime kukeseeni, igasugused muid seeni, 2 konna, sisaliku ja hunniku pisikesi konni.








6 oktoober 2013 ei leidnud Jaanika, Mikk [silmsirkel]

Minu jaoks on see aardekirjeldus nagu hiina keel. Kivini jõudsime ringiga kohale, aga metsas oli häid peidukaid nagu kirjusid koeri. Mina tundsin end kui "Nukitsamehe" Iti ja Kusti, keda üha suuremate ja ilusamate maasikatega metsa eksitati. Õnneks saime seekord veel tulema...

17 august 2011 ei leidnud Siiri Toomas Leeni [muumi]
Rõõmustasime, et peale aastast vaheaega on aare taas leitud ja et läheme nüüd meiegi otsingutele. Teekond sinna oli kena ja üks otsemaid, aga aare ennast ei ilmutanud vaatamata sellele, et laiendasime otsinguid pea igasse ilmakaarde. No olgu pealegi, küll teisel korral jälle näkkab.
10 märts 2011 ei leidnud uduangerjas [uduangerjas]
Mõnus jalutuskäik värskes õhus. Trenni mõttes läksin otse, mitte mööda rada, tagasi läksin siiski mööda rada. Lund jagub veel jupiks ajaks :) Kohapeal tuhnisin metssea moodi nii ühest kui teisest kohast aga aaret ei leidnud. Tuleb lumevabal ajal tagasi otsima minna.
12 juuni 2010 ei leidnud Ave ja Marko [oiorokko]
Oi, oi, oi... Kõigepealt valisime vale suuna matkarajale - hilise aja tõttu ei olnud plaaninud tervet rada läbi käia. Aga suure kiirustamise ja ähmiga saime ikka valest otsast alustatud ja terve raja läbi vantsida :) No ja mitte ei jõudnud ära oodata, millal aardepaika jõuame. Ja kui lõpuks jõudsime, siis see, mis leidmata jäi, oli loomulikult aare ise. "õigeid" kohti oli mõni, kuid kahjuks ei sisaldanud nad aaret. Ehk millalgi jälle lühemat teedpidi taaskord rajale matkama :) Muidu ilus koht.
21 aprill 2010 ei leidnud Jaanus [jmets]
Parkisin auto,liikusin tahvli juurde, talletasin mällu pildi rajast ja nagu neljapäevakulgi,asusin hoogsalt teele. Ei ole nüüd küll teab mis tipp-orienteeruja, aga siiski imestan siiani, kuidas ma rajalt eksida suutsin. Igatahes avastasin peale 2. ja 3. punkti end 14. asemel esmaslt 4.juures, siis 5. juures jne. Rajal olev oli muidugi jalutamist väärt ja lõpuks jõudsin ka õigesse paika. Arvutused tehtud, tuvastasin ka õige objekti, eemaldasin maskeeringu ja peidik oli tühi... Laiendasin piirkonda, vaatasin teistesse loogilistesse paikadesse ja vaatamata oma üsna kannatlikule otsingule,ei jõudnud tulemuseni. Helistasin omanikule,keda esimese hooga kätte ei saanud. Asusin tagasiteele ja peagi helistas aints mulle tagasi. Kirjeldasin oma otsinguid, objekti ja selle seisukorda, sain kinnituse, et tegu on õige kohaga, aga ilmselt kasutasin pisut vale otsingumeetodit. Kuna aega nappis, jäi teooria kontrollimata ja aare leidmata. (Rong hakkab Tartusse jõudma ja minulka pikk geopäev logitud - fantastiline ajakasutus :))
8 detsember 2009 ei leidnud Haljazme [haljazme]
Kõmpisin ja ekslesin, lõpuks samba leidsin, kuid aaret mitte.
5 aprill 2009 ei leidnud Anneli, Hendrik ja Reino [errvee]
Veendusime, et lumi pole endiselt eriti sulanud, aga nüüd on teada vajalikud numbrid. Ootame sinilillede aega.
8 märts 2009 ei leidnud Mai & Szymon [beautyandbeast]
Pärast jutuajamist Tähetargaga, otsustasime külastada lähedalasuvaid Punahiinlasi. Kahjuks ei võtnud hoiatusi pika matka kohta väga tõsiselt ning kui me lõpuks aarde lähedusse jõudsime, oli juba hämar ning pärast pooletunnist otsimist oli täiesti pime väljas. Talvine retk oli päris tore, aga tagasitee auto juurde läbi pimeda metsa pisikese taskulambiga on miski, mida me teistele geopeituritele ei soovita! :P Lund oli päris palju ja peaaegu jalutasime "monumendist" mööda (see oli tunduvalt väiksem, kui me ette kujutasime). Aarde otsimine paksu lume alt ei olnud samuti kerge töö. Mitme kehva asja kokkulangemisel ning fakti tõttu, et me ei olnud ettevalmistunud lumes kaevama, jäigi aare ilmselt leidmata :/
http://www.geocaching.com/seek/log.aspx?LUID=3491ba94-bae1-4688-af85-88a41205fb9c
24 detsember 2008 ei leidnud Lembitu [snakeman]
Infotahvlit enam antud parklas ei ole. Tundub et kellelgi on seda rohkem kütteks/kes teab milleks vaja läinud. Tean küll umbkaudu kus punahiinlaste haud ja mälestuskivi asub, kuid ilma siiski otsima ei hakanud. Aarde omanikule soovitus - tee asjast multiaare koos põhiaardeni juhatava "infotahvliga"
6 september 2008 ei leidnud Ermo [pioneer]
Kohapealt sai leitud päris "korralikult läbiotsitud" metsaalune. Proovisin siis samuti paar loogilist kohta toikaga läbi, aga edutult. Edu järgmistele.